Gekoní pokožka předmětem zkoumání vědců
Existuje hodně zvířat, která jsou nyní předmětem zkoumání vědců, ale jen málo z nich se těší takové pozornosti jako gekon. Tyto ještěři jsou totiž schopni se udržet na tom nejhladším povrchu. Vědci nyní zkoumají, jak to gekoni dělají a na základě poznatků připravují novou "superpřilnavou" pásku. Tým Andre Geima z britské univerzity v Manchesteru dokázal vyrobit zatím sice nepatrný, ale funkční vzorek superpřilnavé pásky. Centimetrový čtvereček udrží čtvrt kilogramové závaží. Průměrný člověk by tak neměl žádné problémy udržet se pouze plochou svých dlaní i na skleněném stropu.
Za přilnavostí jsou miliardy pružných rozvětvených miniaturních štětiček na gekoních končetinách. Ještěři využívají tzv. van der Wallsovy elektrické síly mezi atomy, která přitahuje atomy plochých konců každého vlákna k atomům podkladu.
Tyto síly jsou sice malé, ale při vysoké hustotě štětiček je jejich součet relativně obrovský. Jemnými svaly pak gekon při chůzi vlákna postupně přikládá a odlupuje. Funguje to podobně jako suchý zip.
Využití nové pásky by bylo možné v řadě odvětví - od automobilismu až po medicínu.
Další články této kategorii:
Věda a technika