Příběh Robinsona Crusoa byl téměř totožný se skutečností
Život Robinsona Crusoa se podařilo patrně odhalit britskému spisovateli a vědátorovi Timu Severinovi. Při pátrání v historických archívech totiž našel reálný příběh, který Danielu Dafoovi posloužil jak literární předloha pro slavný román.
Skutečným »Robinsonem« byl anglický lodní lékař Henry Pitman. Ten přežil na ostrově Salt Toruge nedaleko pobřeží Venezuely. Divoch, kterého Robinson v románu pojmenoval »Pátek«, byl indiánem kmene Miskutu. "Je tu obrovské množství podobností a souhlasných faktů. Pitmanův ostrov a Robinsonův ostrov leží v tom samém cípu Karibiku, oba mají podobný vzhled, pláže se želvami," říká Severin, který se pro jistotu vydal přímo do Karibiku pátrat po osudech Robinsona - Pitmana.
Pár odlišností však román od skutečnosti má. Tou hlavní je, že Pitman se nezachránil z potápějící se lodi sám, ale na ostrově s ním byl i jeho spoluvězeň. Vědci i tak považují novou teorii za přesvědčivou. Dosud se předpokládalo, že vzorem pro Robinsona Crusoa byl skotský námořník Alexander Selkirk, vysazený na pustý ostrov v létech 1704-1709.
Další články této kategorii:
Ze života