Výlet na Mars je pro lidi nebezpečný
Kosmický výlet k Marsu je pro lidstvo zatím prakticky nedosažitelný. Mimo jiné i pro velké nebezpečí. Odborníci se domnívají, že polovina vesmírné posádky by ze Země na sousední planetu vůbec nedorazila. Může za to vesmírné záření, které stále zůstává nevyřešeným problémem.
Vesmírné záření má dva hlavní zdroje. Takzvané galaktické záření je pozůstatkem explozí supernov, je více-méně stejnorodé a je tvořeno až z 85 procent protony z jader vodíku, dále z velkých iontů a zbytek jsou těžké prvky. Druhým zdrojem je takzvaný sluneční vítr. Ten je tvořen protony, elektrony a jen v malém podílu jinými částicemi. Na rozdíl od galaktického záření však sluneční vítr značně kolísá a může v určitých situacích stoupnout až na tisícinásobek průměru. Na Zemi jsme před oběma zářeními chráněni magnetickým polem naší planety, protože přilétající částice jsou v drtivé většině odraženy siločárami a nedorazí na zemský povrch. Dalším problémem jsou takzvaná druhotná záření. Vznikají například při nárazech protonů z obou záření do vnějšího povrchu vesmírné stanice. Na Miru proti tomu kosmonauti zkoušeli ochranu formou odstínění hliníkovými deskami, ty však z váhových a prostorových důvodů nemohly být dostatečně silné. V současnosti se na ISS ke stejnému účelu používají hliníkové plechy o síle 1,5 centimetru.
Problém záření by proto bylo třeba vyřešit ještě před letem, přičemž problém je v tom, že důkladná ochrana by hodně vážila a ubrala by možnost vézt další užitečný náklad, od kyslíku přes potraviny až po přístroje a vědecké vybavení.
Další články této kategorii:
Věda a technika