Laciné a mezi českými obyvateli nesmírně populární vietnamské tržnice v brzké době nejspíše úplně zmizí. Vietnamským obchodníkům totiž hrozí, že pokud své místo neopustí, lehne jim stánek popelem a většina z nich na dlažbě před ním uzavře svou životní pouť na následky vykrvácení. Nejsmutnější na tom ale bude, že lidé tak přijdou o možnost koupě sice neznačkového a nekvalitního, ale o to dražšího zboží. Co je hlavní příčinou toho, že doposud neotřesitelná pozice vietkongu začala slábnout? Podle předsedy Obchodní vietnamské komory Nguyena Duonga (druhý stánek zleva – spotřební elektronika, dětské kojenecké potřeby a padáky pro výsadkové speciální oddíly) je to jasné: “Mi mame mali tržbi. Velki naklady. Lidi nekupovat naše značkoví věci. Mi úplný žebrák. Mi mizina.”
To ale není ten hlavní důvod, ten vězí někde jinde a vietnamští manageři se o něm odmítají bavit, ovšem z toho, jak v rukou svírají své obrovské nože, je jasné, že z toho moc velkou legraci nemají. Do boje proti stánkařům totiž vytáhly supermarkety a na této frontě války klid v dnes tedy rozhodně není. “No hele, přišli k němu jacísi čtyři chlápci a já už to věděl, co se chystá. Napřed to vypadalo, že si chtějí koupit tepláky Adihas, já je mám, ty jsou dobrý, ale nakonec ho praštili pálkou po hlavě a stánek zapálili. Pak šli o stánek vedle. Ale já mu to říkal,” popisuje události na zlínské tržnici jeden z pravidelných zákazníků, důchodce Jarda Šedý. A podobné události jsou v poslední době na denní pořádku.
Dalším, neméně důležitým, důvodem je legislativa. Vietnamští obchodníci, kteří nabízejí nekvalitní a předražené zboží, se jen těžko mohou přizpůsobit delším záručním lhůtám běžným v kamenných obchodech. Jejich záruční lhůta se počítá většinou na vteřiny a vyprší v okamžiku, kdy se zbavíte svých peněz ve prospěch jeho rodiny, která doma umírá hlady, protože vám to dal tak levně. Oblečení přitom vydrží pouze do té doby, než ho zákazník doma vypere a elektronika je na špičce světové kvality, když se do ní člověk nesnaží vložit baterky nebo snad, nedej bože, strčit ji do zásuvky.
Přísnější jsou také kontroly prodejců na tržištích. “Určitě to souvisí i s postupem českých úřadů,” potvrzuje jeden z českých prodavačů ve službách vietkongu a hladí si dvě boule na čele, které utržil při poslední kontrole. “Tuhle mám za špatné účetnictví a tu druhou za nefungující napalmový zapalovač plynu, který si ode mě jeden z kontrolorů koupil.” S očekávaným vstupem České republiky do EU se navíc zpřísňuje řada norem. “No mi už prí nemít na stánku naše kondomi. Prí tenkí a malí. Kdybi nekecali.”
www.strach.cz