V Čechách se množí krádeže zubů
V České republice bují černý trh se zuby. Co má toto sdělení znamenat? O jaké zuby se jedná?
O zuby cizích dárců. V roce 1995 přišel americký stomatolog John Dental s revoluční myšlenkou. S transplantací zubů. Tato revoluční metoda má však jednu nevýhodu. Zákon doposud odběr zubů od dárců za účelem transplantace nepovoluje. A tak kvete černý obchod.
Letos přišlo kupčení s chrupem i do Čech. Zákazníka, který chce nové a zdravé zuby, prohlédne zubní lékař a určí, které zuby je třeba vyměnit. Do karty poznamená krevní skupinu pacienta, protože ta musí být u dárce i příjemce shodná, a zloději zubů mohou vyrazit. Ti se nezastaví před ničím. Zuby buď vykupují na burzách, nebo vyjíždějí komanda násilníků loupit přímo v terénu.
V Pardubicích byl v září přepaden čtyřicetiletý muž, když se večer vracel domů ze zaměstnání. Lupiči ho omráčili, bez umrtvení mu vyrvali sedmnáct zubů a s lupem uprchli. Nebohý muž chodí od té doby s nalepovací protézou a doufá, že zločinci budou odhaleni a potrestáni. Jeho nevykotlané zuby mu však již nikdo nevrátí. Byly dokonce zaznamenány případy, kdy oběti autonehody, často v přímém ohrožení života, byly oloupeny nejen o peníze, ale i o celý chrup.
Aby se tomuto zamezilo, pracuje se na možnosti využití zubů zvířat. Šimpanzi, makakové a dokonce i antilopy bongo mají prý téměř shodné zuby s člověkem. První transplantace šimpanzích zubů do úst sedmnáctileté Japonky proběhla úspěšně, nicméně děvče si po probuzení z narkózy vzalo dobrovolně život. Šimpanzí chrup je přeci jen jiného kalibru než původní zoubky jako korálky mladé Asiatky.
Co poradit na závěr? Stále, i na začátku třetího tisíciletí platí - dávejte si pozor na hubu.
Vláďa Honzů
Další články této kategorii:
Kachny