Čína bojuje proti plivání
Před zásadním problémem stojí Čína. Poté, co získala pořadatelství letních Olympijských her v roce 2008, začínají propadat místní obyvatelé lehké nervozitě z toho, co všechno je třeba udělat v následujících letech. Kromě otázek čistě praktických, jako je výstavba nových stadionů a zázemí pro olympiádu, musí dojít i ke změně chování. Velkým problémem je totiž plivání na veřejnosti.
Projděte kteroukoli ulicí starobylého Pekingu, posaďte se v kterémkoli kině nebo u stolku v jakékoli restauraci a nepotrvá dlouho, než si někdo ve vaší blízkosti začne hlasitě čistit krk a odplivne si, obvykle přímo na podlahu.
Situace, která přijde Číňanům naprosto normální by za 7 let mohla způsobit při vypjatých sportovních chvílích značné nepříjemnosti. Plivání je přitom v zemi za velkou zdí považováno za tradiční zvyk. Starosta Pekingu tak již vypracoval scénář, podle kterého bude měnit chování lidí a odstranit zlozvyky. Plivání je pochopitelně na špičce seznamu a za ním následuje klení, předbíhání ve frontě, mačkání se ve vlacích, nechuť za cokoli se omluvit a nulová usměvavost.
Odstranit plivání z ulic ale nebude snadné. Již v roce 1949 vysílala nacionalistická vláda Čankajška vojáky do ulic hlavního města, aby nedovolili obyvatelům plivat, kde se jim zamane. Následovaly další kampaně, které se však také více méně minuly úspěchem. V současnosti s pliváním na veřejnosti nesouhlasí přibližně osmdesát procent z 1,2 miliardy obyvatel Číny, ovšem přinejmenším 300 miliónů lidí připouští, že stejně plivají, kudy chodí.
Další články této kategorii:
Ze života