Optimisté žijí skutečně déle
Známé pořekadlo o veselé mysli, která je půlkou zdraví, oděli nyní do vědeckého hávu odborní pracovníci psychiatrického centra v nizozemském Delftu, vedení Erikem J. Giltayem. Při svém výzkumu vycházeli z ověřené teze, že deprese neblaze ovlivňují předpokládanou délku lidského života, zejména pak se podílejí na vzniku srdečních onemocnění.
Rozhodli se proto, že se na celou problematiku podívají z opačné strany. A při průzkumu, jejž učinili mezi 999 osobami obojího pohlaví ve věku mezi 65 až 85 lety, zjistili, že jejich předpoklad o blahodárném vlivu optimistického přístupu ke světu a pozitivního myšlení na délku života je zcela správný.
Ukázalo se, že lidem, kteří nehledí na svět černě, hrozí o třiadvacet procent nižší riziko, že podlehnou některé z koronárních chorob, a hrozba předčasného skonu se u pozitivně laděných jedinců snižuje až o pětapadesát procent.
Optimistický pohled na životní těžkosti rovněž pomáhá snadněji je překonávat a volit si k tomu úspěšnější psychickou strategii. Nemluvě už o tom, že většina optimisticky zaměřených příslušníků lidského pokolení nepoužívá jako berličku, která jim má pomoci z nesnází, kouření a tučnou stravu, ale více si chrání vlastní zdraví.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Ze života