Hudba provokuje poraněný mozek
O blahodárných účincích hudby na lidskou psychiku už není třeba nikoho přesvědčovat. Vědci z německé univerzity ve Wittenu-Herdecke však nyní zjistili, že muzikoterapie hraje nezastupitelnou roli rovněž v počátečních fázích léčby a rehabilitace při těžkých poraněních mozku.
Hudba totiž dokáže pacienty vyvést z apatie, zlepšuje jejich koordinační i pohybové schopnosti. Toto zjištění nabývá obrovského významu zejména v současné době, kdy lze podle předpovědí Světové zdravotnické organizace očekávat nárůst vážných dopravních nehod, jež jsou hlavním zdrojem úrazů hlavy a poškození mozku. V konečných důsledcích jsou pak nejčastější příčinou skonu dospělých jedinců před pětačtyřicátým rokem dosaženého věku.
S počtem zemřelých však průběžně stoupá i množství lidí, kteří sice přežili, nicméně s trvalými následky. Patří k nim ochrnutí, poruchy řeči i koordinace, nemluvě o ztrátě schopnosti koncentrace a myšlení. Většina rehabilitačních zařízení, v nichž postižení končí, však dbá přednostně o to, aby se jejich stav zlepšil po fyzické stránce.
"Jejich emocionální a sociální potřeby jsou mnohdy zcela opomíjeny," zdůrazňuje Simon Gilbertson z Institutu pro muzikoterapii ve Wittenu-Herdecku, jenž patří mezi nejpřesvědčenější propagátory léčebných účinků hudby.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika