Jídlo ve stresu je nebezpečné nejen pro linii
Vyskočit z postele, vypravit děti, běžet do práce, pohádat se s šéfem, nestihnout zadanou práci, přiběhnout pozdě domů a zlobit se s pubertálními dětmi, tuhle realitu všedního dne zažívá mnoho lidí. Pro mnohé jsou zdrojem stresu třeba terorismus, úmrtí v rodině nebo rozchod s partnerem. A čas na jídlo? Jen pět minutek dva až třikrát denně. A ještě většinou do sebe hodíme něco hodně tučného či sladkého.
Lékaři však varují, že tento způsob nemusí do hrobu poslat jen zdravou linii, ale může odrovnat celého člověka. Pokud hltáme a jíme ve stresu, kila naskakují rychleji než stačíme kousat.
Stresovaný člověk navíc v časové tísni či jinak vyhrocené situaci častěji sahá po nezdravých, rychle konzumovatelných potravinách obsahujících hodně cukru a tuku. Tukové polštáře proto rostou několikanásobně rychleji. Jídlo a potěšení musejí jít ruku v ruce. Zdravá krmě s dostatkem času na její příjem a zpracování jsou zásadní podmínkou pro zdravý život.
"Jsme stále pod velkým tlakem. Tolik stresu jako dnes nikdy lidé, vyjma válek, nezažívali. Hurikány, pohromy a terorismus nám nedávají spát a nedovolují přemýšlet nad tím, co a jak jíme. Chceme hlavně přežít. Jídlo je jedním z našich antidepresantů a léků proti úzkosti. Je běžně dostupné, nepotřebujeme na něj předpis," vysvětluje doktorka Daisy Mereyová, zabývající se zdravým životním stylem a tělesnou linií.
Podle její kolegyně Lisy Marie DeRosimové saháme po potravinách bohatých na sacharidy a tuky také proto, že nám v dětství přinášely uspokojení a pohodu.
"Chcete získat uspokojení jako dítě a cítíte se na chvíli dobře. V momentě stresu a hrůzy se chcete vrátit do bezpečí dětských let a jídlo to skvěle zprostředkuje," tvrdí doktorka DeRosimová.
Další články této kategorii:
Zdraví