Televize zadělává dětem na otylost a nikotinovou závislost
Nedovolte svým ratolestem sledovat televizi více než jednu hodinu denně! S tímto doporučením se na rodiče obracejí novozélandští vědci, kteří se dlouhodobě zabývali vlivem častého vysedávání před obrazovkou na zdraví dětí a pubescentů i na projevy trvalých obtíží v dospělosti.
Ve studii, kterou zveřejnil odborný časopis Lancet, předkládá tým vědců z univerzity v novozélandském Otagu vedený Robertem Hancoxem výsledky pečlivého sledování tisícovky dětí až do 26. roku jejich věku. Ukázalo se, že ti, kteří setrvávali u televize více než dvě hodiny denně, se v dospělosti potýkají mimo jiné s hrozivou nadváhou a nikotinovou závislostí. K tomu se ještě přidávají onemocnění srdce a krevního oběhu, nemluvě o zvýšené hladině cholesterolu. Vliv na výši krevního tlaku se prokázat nepodařilo.
Nicméně u sedmnácti procent šestadvacetiletých zarytých televizních fanoušků byla diagnostikována otylost, u patnácti zvýšený cholesterol. Totéž procento trápí špatná fyzická kondice a ze sedmnácti procent ctitelů obrazovky se stávají chroničtí kuřáci.
Při hodnocení mnohokrát opakovaných vyšetření, kdy vědci brali v úvahu i sociální postavení rodiny a vztah rodičů ke kouření, se ukázalo, že tyto faktory v konečném výsledku hrají vyloženě podružnou roli. Hlavní vinu má překvapivě právě závislost na sledování televizních programů!
Další články této kategorii:
Zdraví