Skutečné chlapy dělá mazlení
Zakořeněné přesvědčení, že pouze tvrdá a přísná výchova dokáže z křehkého chlapečka vycepovat pořádného mužského, bere za své díky nejnovějšímu výzkumu londýnského psychiatra Sebastiana Kraemera, s jehož výsledky seznámil odbornou veřejnost na výroční konferenci Královské psychiatrické společnosti v britském Harrogate.
Vyplývá z nich, že novorozenci mužského pohlaví, s nimiž rodiče zacházeli v prvních měsících jejich života láskyplně a něžně, jsou v dospělosti podstatně úspěšnější než ti, nad nimiž vládli pevnou a přísnou rukou. Strohá výchova se u nich v budoucnu nezřídka projevuje zvýšenou agresivitou a nízkou sebedůvěrou.
Je obecně známo, že chlapci přicházejí na svět křehčí než děvčátka. Výrazně se to projevuje například při pozdějším vstupu do školy. Hochům dělá větší potíže čtení, častěji se u nich vyskytuje autismus, dosahují nižších stupňů akademických hodností. Z toho by měli otcové i matky vycházet při péči o chlapce a chovat se k nim stejně ohleduplně jako k dcerám, aby kompenzovali nedostatky, jež dostali do vínku. Pokud budou syny hýčkat, zejména v kritickém období prvního měsíce po narození, zvýší tím podstatně jejich schopnosti budoucího zařazení do společnosti.
"Pokud z nich chtějí mít opravdové muže, musejí o ně pečovat se vší možnou něhou. Přísnou a nekompromisní výchovou spíš dosáhnou toho, že z nich budou fotbaloví chuligáni místo silných, sebevědomých jedinců," tvrdí klinický psychiatr.
"Když rodiče pochopí, že jejich synové procházejí opožděným vývojem a jsou slabší ve všech ohledech, s výjimkou rozvoje svalů, tak k nim začnou přistupovat jiným způsobem, než tomu bylo dříve," zdůrazňuje Sebastian Kraemer.
Další články této kategorii:
Věda a technika
, Ze života