Rodinné obědy jsou prospěšné
Teenageři, kteří pravidelně obědvají s rodinou, to v životě dotáhnou dále, než jejich vrstevníci, kteří si musejí vařit sami, a u stolu sedávají také spíše sami, zjistili američtí vědci. Pokud dospívající jedí se svojí rodinou, prokazují i lepší výsledky ve škole a jsou méně náchylní k užívání drog a alkoholu. Stejně tak jsou u nich v mizivém počtu zjištěny deprese nebo jiné psychické problémy.
"Ačkoli to může znít paradoxně, rodinné jídlo hraje skutečně velkou roli při psychickém vývoji teenagerů. Měli bychom proto apelovat na rodiny, aby si na společné jídlo dohromady s dětmi našly více času než doposud," uvedla vedoucí výzkumu, doktorka Marla E. Eisenbergová z Minnesotské univerzity v Minneapolis.
"Zjistili jsme, že i pouhé jedno nebo dvě společná jídla za týden ovlivňují vývoj dítěte," upřesnila Marla E. Eisenbergová a dodala, že skladba menu nehraje v tomto případě žádnou roli, důležitá je pouze rodinná atmosféra.
"Nemusí se konzumovat vyhlášené speciality. Jednoduchá nebo zdravá jídla jsou také vítána," konstatovala.
"Chápu, že v dnešní uspěchané době je těžké se sejít společně i na večeři, ale měli bychom se o to alespoň pokusit. Pokud nám nevychází společné jídlo během pracovního týdne, určitě by se to mělo stát o víkendu," vyzvala Marla E. Eisenbergová.
Teenageři se při jídle s rodiči naučí například lépe komunikovat, zdokonalí způsoby chování a také stravovací návyky. Mnohem méně užívají drogy, kouří a pijí. Rodinné obědy teenagerům také zvyšují sebevědomí, odbourávají deprese a myšlenky na sebevraždu. Děti obědvající s rodinou jsou lepší ve škole.
Vědci také zjistili, že rodinné obědy nebo večeře, k nimž usedá každý den na sedmadvacet procent britských teenagerů, ovlivňují více dívky, ale působí i na chlapce.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika