Alkohol bystří mozek
Dosud se tradovalo, že pravidelnou konzumaci alkoholu nerozlučně provází úbytek paměti a snížení duševních schopností. K závěru, jenž tvrdí pravý opak, však nyní dospěli vědci z londýnské univerzity.
Dlouhodobě zkoumali zdravotní stav deseti tisíc britských úředníků, přičemž mimo jiné sledovali i jejich vztah k víceprocentním nápojům a po jejich požití jim zadávali ústní a matematické úlohy. Zjistili, že ti, kteří se uměřenému pití nebrání, je dokáží řešit spolehlivěji a rychleji. Lepší výsledky než zavilí abstinenti zaznamenaly i osoby, jež si pravidelně dopřávaly jen pouhou jednu sklenku vína za týden. Naprostými jedničkami se však ukázali jedinci, kteří denně popíjeli půl lahve vína nebo litr piva.
Studie zveřejněná v nejnovějším vydání odborného časopisu American Journal of Epidemiology představuje výsledky tohoto vědeckého bádání i v souvislosti s čerstvými poznatky o vlivu alkoholu na snižování možnosti srdečního infarktu a zvyšování průtoku krve mozkem, a tím i jeho lepším okysličováním, což se v konečném efektu projevuje i posilováním paměťových schopností.
"Pravidelné pití je zdravější než občasná a příležitostná konzumace alkoholu," tvrdí autoři studie.
V budoucnu chtějí vědci řešit problém, zda by alkohol nemohl pomoci také lidem, u nichž s přibývajícími léty dochází k poruchám paměti a přispět tak ke zpomalení tohoto neodvratného procesu.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika