Cukroví za špatné zuby nemůže
Je to obvyklá a hezká výmluva. Uchyluje se k ní každý padesátiletý člověk, který si stěžuje na svůj současný špatný stav chrupu. Viní z toho především sladkosti, které bezhlavě konzumoval v dětství. V druhém plánu jen nerad připouští, že svou roli možná sehrála i nedostatečná péče o zuby.
Jiného názoru je britský profesor Jimmy Steel z univerzity v Newcastle. Ve studii, v níž zachytil změny v ústní dutině u více než tří stovek dnešních sedmapadesátníků v porovnání s jejich dětskými záznamy, dospěl k závěru, že příčinou neutěšeného stavu chrupu je především nezdravý životní styl v mládí.
"Nejhůře jsou na tom mladí muži mezi dvacátým a třicátým rokem života, kteří opustili domov," zdůrazňuje.
I když je rodiče v dětství vedli k pravidelné péči o zuby, po vylétnutí z rodného hnízda si je totiž přestávají čistit a vyhýbají se stomatologům jako moru.
A když se k těmto nešvarům připojí ještě kouření, je zaděláno na konečnou katastrofu. Právě tabák v jakékoli podobě představuje největší nebezpečí pro chrup. Pomineme-li, že ničí jeho barvu, podepisuje se hlavně na nedostatečném prokrvování dásní, jež může vyústit do paradentózy.
Profesor Steel však neláme hůl ani nad kuřáky. Tvrdí, že nikdy není pozdě na zahájení ozdravného procesu, který může být korunován slibnými výsledky. Rozhodující ovšem je, aby každý, kdo se chce pyšnit zdravými a hezkými zuby, si uměl říci dost, a okamžitě s kouřením přestal.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika