Žijte rychleji, budete žít déle
Tradiční představu, že lidé zvyklí žít na plné obrátky, umírají dříve než jejich vrstevníci se sklonem k umírněnosti, popírají výsledky dlouhodobého výzkumu lékařských týmů z univerzit v Aberdeenu a Cambridgi. Naopak naznačily, že jedinci pyšnící se takzvaným rychlým metabolismem, se dožívají o třetinu vyššího věku než zbytek populace.
Až dosud se totiž soudilo, že při překotné látkové výměně, jíž organismus reaguje na zvýšenou zátěž, produkují mitochondrie, jak se jmenují buněčné struktury zodpovědné za tvorbu energie, více škodlivých oxidantů. Ty podle dosavadních představ urychlují odumírání buněk, a tak urychlují proces fyzického stárnutí.
Sedm let trvající pokus, při němž britští vědci pozorně sledovali a vyhodnocovali údaje o průběhu látkové výměny u laboratorních myší, však dosavadní předpoklady nepotvrdil. Naopak prokázal, že hlodavci s rychlým metabolismem žijí o třetinu déle než ti, u nichž funguje normálně, nebo je dokonce pomalejší.
"Zjistili jsme, že u skupiny vystavené nadprůměrné zátěži dochází k tak rychlé přeměně přijímané potravy v energii, že část se jí doslova vypaří a nemá prostě čas produkovat zhoubné oxidanty," cituje z výzkumné zprávy týdeník Focus.
Na základě přepočtů a při průměrné délce lidského života 72 let by tak podle nových vědeckých poznatků měl člověk s rychlým metabolismem žít o čtyřiadvacet let déle.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika
, Ze života