Ztráta zaměstnání je horší než ztráta partnera
Zatímco učebnice psychologie tvrdí, že ztráta partnera by na stupnici od jedné do sta získala sto bodů a ztráta zaměstnání jen čtyřicet sedm, američtí odborníci to popírají. Podle jejich studie je rozchod, rozvod nebo smrt partnera méně frustrující než vyhazov z práce.
Ztráta zaměstnání údajně dokáže lidskou duši poznamenat na celý život. Nejhorší je situace, kdy člověk přichází o zaměstnání několikrát po sobě, nebo je bez práce dlouhou dobu. Ani poté, co znovu nějaké místo najde, nevrací se plně jeho pocit štěstí a uspokojení ze života, zatímco ti, co se rozvedou, většinou znovu štěstí a smysl života rychle naleznou. Podobně tomu bývá u rozchodů, horší situace nastává při úmrtí životního druha.
Studie na základě pohovorů s tisíci dobrovolníky z USA i Francie prokázala, že dlouhodobá nezaměstnanost má na štěstí a duševní zdraví člověka největší vliv. Pokud tedy brzy po ztrátě práce následuje nalezení nového místa, nejsou škody na lidské duši tak rozsáhlé. Ale ve chvíli, kdy následuje další vyhazov nebo se nalezení práce nedaří delší dobu, vznikají na duši šrámy, které se už nikdy nezahojí. Vědci tvrdí, že ani později, kdy člověk nalezne adekvátní práci, není nikdy tak šťastný jako dřív.
"Vzkaz je jasný. Ztráta práce, i když je krátkodobá, způsobí neléčitelné jizvy na životě, a způsobuje dokonce větší poškození než rozvod nebo ovdovění. Je to prostě nepříjemný produkt ekonomických změn. A nezaměstnanost sama může být začarovaných kruhem a v budoucnosti negativně ovlivnit chování a myšlení lidí," varuje autor studie Yannis Georgellis.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika