S kouřením je nejlepší přestat ze dne na den
Lidé, kteří chtějí přestat kouřit, by měli se svým zlozvykem praštit nečekaně a hlavně ze dne na den. Dlouhodobé plánovaní nebo postupné ubírání cigaret denně či měsíčně totiž podle amerických odborníků končí v naprosté většině případů nezdarem.
"Kuřáci, kteří se rozhodli přestat kouřit tak, že budou postupně snižovat počet vykouřených cigaret, si mohou paradoxně ještě více poškodit zdraví. A navíc ve většině případů nikdy nepřestanou kouřit," uvedl výzkumný tým z univerzity v
americkém Ohiu.
Delší doba mezi jednotlivými cigaretami totiž podle odborníků nutí kuřáky měnit způsob, jakým kouřím.
"Podvědomě vědí, že další cigareta přijde až za dlouho, tak ji kouří co nejdéle a hlavně co nejvíce vtahují škodlivé látky do plic," uvádějí odborníci.
Ačkoliv se tak snaží lidé přestat kouřit, paradoxně si více škodí, protože dostávají do těla větší množství kouře, oxidu uhelnatého, nikotinu a dalších látek, které způsobují rakovinu.
Prokázal to výzkum na pětadvaceti ženách, které byly na šest dnů vystaveny třem různým situacím, při nichž buď vykouřily své obvyklé množství cigaret, menší počet, nebo naopak více cigaret než obvykle.
"Zjistili jsme, že ženy, jimž jsme omezili přísun cigaret, protahovaly kouření na co nejdelší dobu a také vykouřily mnohem větší část cigarety, než ji uhasily. Žádná žena neskončila před filtrem," uvedli odborníci.
Také zjistili, že ženy, jimž bylo omezeno množství cigaret, vydechovaly více oxidu uhelnatého než ženy, které vykouřily své obvyklé množství nebo dokonce více cigaret.
Zvýšené množství vydechovaného oxidu uhelnatého a nikotinu zjistili vědci při testu především u žen, které byly dříve zvyklé kouřit cigarety s vyšším obsahem nikotinu.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika