Babičky ušetří rodičům bilion liber
Z výsledků průzkumu, který provedla ve Velké Británii společnost Abbey National, jasně vyplývá, že babičky a dědečkové jsou prostě k nezaplacení. Právě prarodiče totiž ušetří britským rodinám ročně více než jeden bilion liber, které by jinak musely vydat za hlídání svých potomků!
Více než polovina z celkem 1 001 dotázaných prarodičů uvedla, že hlídá svá vnoučata pravidelně. „Podle získaných údajů se jedná v průměru o čtyřicet dnů v roce, které stráví babičky a dědečkové hlídáním vnoučat mladších dvanácti let,“ přiblížila výsledky průzkumu mluvčí společnosti Abbey National.
Průměrná hodinová taxa za hlídání jednoho dítěte agenturou se přitom ve Velké Británie pohybuje kolem tří liber. Jen pro informaci – v Česku padesát korun na vesnici a menším městě, až sto padesát korun v Praze. „Především v době prázdnin znamená najatá chůva značné zatížení rodinného rozpočtu. A právě o prázdninách a ve svátcích nastupují babičky na hlídání nejčastěji,“ pokračuje mluvčí.
Zatímco mnozí prarodiče svým dětem a vnoučatům spíše finančně vypomáhají, a tím pádem si neberou nic ani za hlídání, najdou se výjimky, kdy v rodinách babičkám za hlídání platí. Ve většině těchto případů ovšem nejde o klasické vyplácení peněz, ale spíše o přilepšení v podobně dárků, pozorností a plnění tajných přání.
Z průzkumu také vyplývá, že babičky svá vnoučata hlídají o něco déle než dědečci. „U babiček vychází jedno hlídání v průměru na hodinu a půl, přičemž u dědečků jde o sedmdesát devět minut,“ dodala tisková mluvčí, podle které se čísla z britského výzkumu shodují s většinou podobných výzkumů, prováděných v ostatních evropských zemích. Včetně států bývalého východního bloku.
Pouhých šest procent dnešních prarodičů v dotaznících uvedlo, že by je jejich babičky a dědečkové v dětství pravidelně hlídali. Šlo tehdy spíše o výjimečné případy.
Další články této kategorii:
Ze života