Paraziti léčí střevní záněty
Nápoj, jenž svým klientům nabízí Joel Weinstock z univerzity v americkém státě Iowa, konzumenty příliš nevábí. Obsahuje totiž tisícovky vajíček bičíkovců, kteří obvykle napadají zažívací trakt prasat, ale jak se ukázalo, lidem účinně pomáhají proti chronickým zánětlivým chorobám střev.
Na vlastní kůži se o tom přesvědčily dvě stovky pacientů, z nichž polovinu sužovala takzvaná Crohnova nemoc (zápal tenkého střeva) a druhou Colitis ulcerosa (zánět tlustého střeva a konečníku).
Obě onemocnění shodně provázejí chronické bolesti břicha, krvácení a úporné průjmy. Po podání léčebného prostředku, nesoucího prozatímní označení TSO (Trichuris suis ova), došlo u padesáti procent nemocných s colitidou k pronikavému zlepšení jejich stavu. U Crohnovy nemoci vymizely průvodní příznaky dokonce u sedmdesáti procent postižených.
Na myšlenku využít bičíkovce k medicínským účelům přivedlo před pěti lety Joela Weinstocka zjištění, že v západních zemích dochází k prudkému vzestupu zánětlivých střevních onemocnění zejména v souvislosti s poklesem případů napadení organismu užitečnými parazity. V krajinách, kde jsou hygienické normy mírnější, se totiž obě zmíněné choroby vyskytují podstatně řidčeji. Nepřítomnost specifického druhu střevní fauny vede podle jeho názoru k jakémusi zlenivění imunitního systému.
Příjemci TSO, jimž se aplikuje dvakrát měsíčně, se přitom nemusejí obávat, že se prasečí bičíkovci usadí v jejich tělesné schránce natrvalo. Jejich životnost je totiž omezena a po čase hynou přirozenou cestou.
Účinnosti tohoto přípravku si budou moci brzy ověřit i Evropané. Měl by být na trhu již od května. Čeká se pouze na schválení příslušnými zdravotnickými institucemi.
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika