Prvními alkoholiky byly opice
Sklon k alkoholizmu se projevoval už u dávných předků člověka a pomáhal jim přežít v tvrdých životních podmínkách. K tomuto závěru dospěli vědci z kalifornské univerzity v Berkeley, kteří tvrdí, že příčinou byla snadná dostupnost zralých a přezrálých plodů, jež tvořily významnou část jejich jídelníčku.
Vedoucí týmu filozof Robert Dudley předpokládá, že takové plody kvůli utišení hladu vyhledávaly různé živočišné druhy, ovšem opice projevily při jejich sběru mimořádnou rychlost a zaujetí.
Navíc opice objevily, že přezrálé plody nejen naplní žaludek, ale přítomný přirozeně vykvašený líh jim sloužil jako svérázný stimulátor apetitu, takže mohly najednou zkonzumovat větší dávky potravy. Kromě toho dodával jejich organizmu více potřebných kalorií.
Tento návyk nevymizel ani v průběhu dalších tisíciletí vývoje, ale transformoval se do společensky nepřijatelného sklonu k alkoholizmu u lidí.
Správnost překvapivé hypotézy, již vědci přednesli na zasedání vědecké společnosti pro srovnávací biologii v New Orleansu, doložili zjištěním, že se v mozku primátů, kteří nevynikají nijak mimořádným čichem, objevuje zřetelná a ostrá reakce na vůni alkoholu, jež se v této podobě nevyskytuje u dalších savců s výjimkou člověka.
Další články této kategorii:
Zvířata
, Věda a technika