Vivaldi motivuje běžce k myšlení
Rekreační běžci se sluchátky na uších, z nichž se line hudba, jsou v ulicích měst i v přírodě docela běžným jevem. Vědci ze Státní univerzity v ohijském Columbusu však zjistili, že předpokládaný soulad fyzické i duševní svěžesti výrazně ovlivňuje právě hudební žánr, jímž si běžci tělesnou aktivitu zpestřují.
Vědci tvrdí, že běh za poslechu klasické muziky nutí i šedé mozkové buňky, aby se doslova daly na úprk. Jak se přesvědčil výzkumný tým vedený Charlesem Emerym, poslech klasické hudby podstatně vylepšuje u milovníků joggingu obratnost při slovním vyjadřování.
K těmto výsledkům nedospěli výzkumníci na základě teoretické úvahy, ale experimentu, jehož se zúčastnilo 33 mužů a žen ve stáří kolem šedesáti let. Všichni krátce před tím podstoupili operaci bypassu nebo jiný zákrok na věnčitých tepnách.
Příslušníci obojího pohlaví nejprve prošli testem, jenž prověřil jejich slovní zásobu z určitého oboru, pak za doprovodu hudby dvakrát absolvovali třicetiminutový trénink na běžícím pásu. Před ním a po něm vyplňovali dotazník, který měl prokázat šíři jejich záběru. Při závěrečné zkoušce jazykové zdatnosti se ukázalo, že nejlépe obstáli ti, kteří poslouchali Čtyři roční období Antonia Vivaldiho.
Přesně stanovit, po jakou dobu ovlivňuje muzika zřejmé vylepšení mozkové činnosti, se autorům studie zatím nepodařilo. Bude to předmětem jejich dalšího bádání. Stejně jako ověřování, zda tento efekt skutečně nastává pouze při interpretaci klasické hudby smyčcovým orchestrem.
Další články této kategorii:
Věda a technika
, Sport