Po vodě jdou kila dolů
Každý, kdo si pozorně hlídá váhu, ví, že po pití čisté vody nepřibere ani gram. Němečtí vědci z postupimského Institutu pro výzkum výživy pod vedením Michaela Boschmanna však přišli na to, že tato životadárná kapalina patří mezi významné redukční prostředky.
Voda nejenže dokáže uhasit žízeň a naplnit žaludek, aniž by dodávala zbytečné kalorie, ale navíc zvyšuje energetické výdaje organismu zhruba o třicet procent. Tento jev nastupuje zhruba deset minut po konzumaci tekutiny a maxima dosahuje po třiceti až čtyřiceti minutách.
Potvrdily to pokusy, jež badatelé uskutečnili na čtrnácti osobách s normální váhou, které sledovali poté, co vypily půl litru vody a zajímali se především o energetické změny probíhající v jejich organismu.
Z jejich zjištění vyplývá, že každý, kdo denně vypije alespoň 1,5 litru čisté vody, spálí v průměru 200 kilojoulů. Za rok je to zhruba 73 000 kilojoulů, což odpovídá 2,4 kilogramu tuků.
Přitom je podstatně účinnější studená voda než teplá, neboť k jejímu ohřevu na tělesnou teplotu musí tělo vynaložit o čtyřicet procent více energie. Nemluvě o tom, že voda podněcuje samotný nervový systém, jenž pak lépe ovlivňuje probíhající metabolické pochody.
"Výzkumy potvrdily," zdůraznili vědci, "že pramenitá voda je nejspolehlivější a zdravotně nejméně rizikový odtučňovací prostředek."
Další články této kategorii:
Zdraví
, Věda a technika