V USA učí předškoláky nekoukat na televizi
Ojedinělý projekt zahájili pediatři v mateřských školách poblíž New Yorku. Děti předškolního věku tady zapojili do akce, která by se dala shrnout pod slogan "Méně televize". Na čtyřicet žáčků podstupovalo týdně dvacetiminutové sezení, během něhož se učilo méně koukat na televizi a více rozvíjet pohybové aktivity a koníčky. Na své televizory pak doma připevnili výstražnou značku s nápisem "Žádná televize". Po sedmi sezeních strávily děti před televizní obrazovkou o čtvrtinu méně času.
Děti byly podněcovány ke všem možným aktivitám, které by je od televize odvedly. Rodiče je za každý den strávený bez televize odměňovali, a školky, pokud se na televizi dítka koukala minimálně, pro ně pořádaly speciální večírky.
Na počátku pokusu trávily u televize či videa děti předškolního věku mezi dvěma a pěti roky v průměru třináct hodin týdně. Na konci sledování se snížil počet hodin prožitých před obrazovkou v průměru na méně než deset týdně.
Americká pediatrická akademie tvrdí, že maximální možná délka denního zírání na obrazovku by u tak malých dětí neměla přesáhnout dvě hodiny denně. V kontrolní skupině, která nebyla od pobytu u televize odrazována, se počet hodin strávených koukáním na obrazovku zvýšil v průměru na patnáct hodin týdně.
"Důležité na této studii je, že u malých dětí se dá se zlozvykem koukání na televizi velmi úspěšně pracovat. V té době se totiž děti teprve učí povalovat se na gauči a mohou se snadno od televize odradit," tvrdí doktorka Barbara Dennisonová z Výzkumného zdravotní ústavu Bassett.
A proč lékařům koukání dětí na televizi tolik vadí? Protože se při nich děti nepohybují, učí se být líné a navíc konzumují nadměrné množství jídla. A nadváha je přitom jedním z největších civilizačních nešvarů současné západní kultury.
Další články této kategorii:
Ze života