Sportování zřejmě vyvolává astma
Zdá se, že krédo všech lenochů, kteří tvrdí, že sportování vede k trvalé invaliditě, má přece jen reálné jádro. Naznačují to alespoň výzkumy švýcarských vědců, kteří odhalili, že vrcholoví sportovci trpí astmatem pětkrát častěji, než zbytek populace.
Dušnost, vznikající v důsledku náhlého zúžení průdušek, jak lze tuto chorobu popsat, sužuje podle profesora Bruna Knöpfliho, šéfa týmu odborníků z Alpské dětské kliniky v Davosu, plných osmdesát procent všech špičkových sportovců. Naznačují to údaje získané při dlouhodobém sledování zdravotního stavu členů švýcarského triatlonového reprezentačního družstva a dalších atletů. K nejpostiženějším patří plavci, lyžaři a hokejisté.
Podle nejnovějších medicínských poznatků není astma konkrétní chorobou, ale souhrnným označením skupiny shodných symptomů, které mají nejrůznější příčiny a biologickou charakteristiku.
"Při sportovních aktivitách lidé vdechují daleko větší množství vzduchu, než je tomu při běžných činnostech," vysvětluje příčiny takzvaného astmatu atletů profesor Knöpfli.
V průduškách (bronchospasmu) tak vznikají prudké turbulence, které dráždí jejich jemné sliznice, jež se následně zanítí. Urychlit tento proces může ledový vzduch, jemuž jsou vyznavači typických zimních sportů vystaveni, u plavců je zřejmě dráždidlem chlor uvolňující se z vody. Roli určitého katalyzátoru podle výzkumníků z Davosu hrají stresové hormony, které se při vrcholovém sportu v těle uvolňují.
"Zjistili jsme, že stejné látky, které regulují srdeční frekvenci a krevní tlak, současně zužují průdušky," uvádějí.
Podle nich by špičkoví reprezentanti v uvedených odvětvích měli být informováni o zdravotních problémech, které je čekají po ukončení kariéry. Současně však vědci ve zveřejněné studii zdůrazňují, že lidem, kteří při sportu trvale nepřepínají síly, žádné podobné nebezpečí nehrozí.
"Dokonce i u pacientů, kteří jsou na astma dlouhodobě léčeni, jsme zjistili, že tělesný pohyb blahodárně ovlivňuje jejich stav," konstatují.